MobileAudio.lv!


Sadaļas


Diskusijas
Pēdējās 10 ziņas

Lietotāji
Reģistrācija:
Lietotājs:
Parole:
Jauns lietotājs.
Aizmirsi paroli?

  
Galvenā
Raksti
Čats
Diskusijas
Sludinājumi
Galerija
Profils
Visas diskusijas >> Citas tēmas >> B&W model 801 series 3 Hi End skandas

Jauna tēma
Atbildēt
Autors Komentārs
kaspich

Reģistr.: 20.03.2005
Ieraksti: 12863
Respecto: 1
Iesūtīts 13:10 22.08.2011.

Ļaunais slikto puišu atmaskotājs ir atgriezies! Laiciņu atpakaļ nedaudz aknās dabūja Alpine, vairāk ir ticis DLS. Šodien parunāsim par B&W. Divu vīru vadītu uzņēmumu, kas sevi uzskata par lietpratējiem skaņas kastu izgatavošanas jomā. Ja kāds zina viņu leģendāro frāzi par skandu izstrādi, pēc šī raksta izlasīšanas tā, iespējams, iegūs jaunu jēgu.

Pacients: B&W skanda, model 801, series 3, limited edition. Jaunu cena svārstās 5 ciparu naudu robežās, padsmit gadus lietotas (nezināmā kondīcijā) maksā vismaz 2K LVL.Tātad – pretenzijas IR.
Lai ievērotu privātumu, šeit neievietošu skandu s/n, kā arī to (īsto) kopskata bildes.

Skandu īpašnieks sūdzējās, ka pat papildus ekvalaizeru izmantošana neļauj iegūt normālu skanējumu. Dēļ telpas esot šausmīgas rezonanses uz/ap 60..70Hz. Pīkstuļa diapazons esot bijis tik slikts, ka, tas (pīkstulis) ticis nomainīts pret citu.

Īpašniekam ir gan muzikālā dzirde, gan atbilstoša izglītība, gan aprīkojums (portatīvs SPL mērītājs ar 1/3 okt. izšķirtspēju) – respektīvi, šis nebija šādu skandu tipveida lietotājs.

Uzmetot ātro skatu, tapa skaidrs, ka pīkstuļa diapazonā ir nopietnas problēmas (fāzes maiņa nelīdz), arī izveidotie aizbāžņi FI neko nedodot - tas izklausījās dīvaini. Tādēļ tika nolemts apskatīt skandu tuvāk.
Pirmā pieslēgšana un fiksais mērījums.. godīgi sakot, nošokēja. Ok, telpas īpatnības, bet..
Lūk, zīmējums. Atvainojos par skatu stabiņos – es patiešām vēl nezināju, ar ko būs darīšana.Tātad:
Uz 60Hz ir pumpa ar ļoti lielu labumu un amplitūdu;
Uz 30Hz ir pamatīgs (relatīvais) kritums – neskatoties uz 12’’ basa draiveri un 100L kasti;
Uz 200..500Hz ir padsmit dB kritums;
Uz 4000Hz ir interference (nav atrisināma ar tvītera polaritāti);
Uz 8000Hz ir interference, arī ar polaritātes maiņu nav līdzēts.
Uzmetot rupju skatu, top skaidrs, ka skandas AFR nevienmērība ir virs 20dB.

Pieslēdzot vidu/tvīteru boksu pie aprīkojuma, redzam sekojošu skatu:Nenormāls AFR kāpums ap 500Hz joslā (tātad, mids sāk darbu no 500Hz, ar pumpu);
Jokaina AFR forma 2..5kHz joslā;
Neadekvāts tvītera līmenis virs 10kHz (šeit gan varētu būt pie vainas jaunais, cita tipa tvīteris).

Basu moduļa pieslēgšana pie aparāta uzrāda vēl interesantāku skatu. Attēlā filtra līkne (elektriskā).Kā redzam, uz 70Hz ir pumpa, virs 125Hz sākas atdeves kritums. Pie 500Hz, kur ir salaidums ar midu joslu, elektriskā atdeve (filtram) ir ap -20dB (kā reference – atdeve uz 60Hz).
Skaļruņa mērījums pusatvērtā vidē neuzrādīja nekādu AFR akustisku kāpumu joslā 200..500Hz, kas būtu elektriski jāslāpē. Tātad, par 200..500Hz būtu skaidrs – jāskata filtrs (tas pie vainas), 70Hz pumpa – jau interesantāk.Basu filtra bilde:Lūdzu ievērot, ka filtrā izmantots.. nepolārais elektrolīts! Es atvainojos, bet pat S90 lika papīrniekus. Lūdzu arī ievērot – elektrolīta apvalks no karstuma sakaltis, saplaisājis.Lielā mērā pie vainas arī blakus esošā pretestība. Tā (izlodējot redzams, bilde seko) ir papildus karsējusi jau tā lieliem zudumiem apveltīto kondensatoru. Jautājums:

a) Vai pretestībai un kondensatoram ir dzesēšanas poligoni? Nē, nav;
b) Vai elementiem ir atstāta dzesējošā virsma uz plates? Nē, nav. Tie salikti praktiski kopā, kaut vieta uz plates – cik uziet;
c) Vai šie elementi izvēlēti pareizi? Nē. 2.7Ohm pretestības jauda 7W, kondensators: 1gab. (caur to plūst visa ķēdes strāva)
d) Vai pretestības darba temperatūru ir mēģināts pazemināt, izmantojot siltumvadošu pastu/līmi? Nē, protams, ka nē..

Skatāmies tālāk. 2 spoles, katra 5mH, katras Re=0.5Ohm. Tātad, lai kāds būtu pastiprinātāja DF (dempinga faktors), virknē ar skaļruni ir slēgts 1Ohm. Tātad, reālais DF nokrīt līdz 10 vai pat zemāk. Kāda jēga labiem vadiem, labam pastiprinātājam? Pareizi, nekāda.

Labu spoļu Re ir reizes 5..8 zemāks! Ok, tās maksā ap 50..100 LVL (mazumtirdzniecības cena), bet nu skandas taču Hi end.. Starp citu, šeit tiek izmantotas Mundorf spoles, kurām raksturīgs:

a) Tiek izmantotas nevis plānu plākšņu metāla, bet dzelzs kluča serdes. Acīmredzot, virpuļstrāvas, histerēze un paliekošais magnētisms uzlabo skaņu;
b) Dzelzs serdes nav pat nolakotas. Tās oksidējas – rūsē;
c) Starp vadu un dzelzs serdi nav nekādas starplikas. Pat ne papīra sloksnītes. Viena metāla skaidiņa, serdes rieviņa, lielāka vibrācija – un spolei beigas. Hi End risinājums!

Pagriežot plati uz otru pusi, redzam, ka viens celiņš ir tikai 3mm plats, tā garums pārsniedz 4cm. Nesanāca plati uzprojektēt? Pamērīju ar aparātiem – signāla kritums ap -50..-40dB, respektīvi, līdz 1%. Ņemot vērā, ka tas (signāls) satur arī nelinearitātes produktus – rupji. Vēl jo vairāk, ka/ja basu skaļruņa THD pat 40..50Hz joslā mērāms zem 1% (2..3..5mm gājiens).(celiņš bildē nodublēts pēc upgrade)
Ok, vadu nodublējam, spoles modificējam, demfējošo pretestību nomainām, kondensatorus – pret papīrniekiem (nomināls, protams, cits).
Filtrs strādā, taču pieslēdzot skaļruni aktīvas slodzes vietā, pumpa uz 60Hz paliek! Vēl vairāk – pāris dB (elektriski) veido akustisku pacēlumu vismaz 15dB! Ielikts nepareizs skaļrunis, ar milzīgu Vas? Mehāniskais labums pamazs, pēc difuzora gājiena F3 noteikt pagrūti, Z mērīt – slinkums. Jaucam kasti ārā!

Izrādās, kastes lielākā daļa piestūķēta ar poroloniem! Kopā 10 kluči, katrs pa 4L. 40+ litri ‘noņemti nost’ no tilpuma. Normāli, ka pie atlikušā tilpuma F3=60Hz. 60!!!!!!! Šādai 80..100L kastei! Un, loģiski, Qts pat virs 1, nerunājot par optimālo 0.7 vai mazāk.

Labi, izvelkam 8 no 10 poroloniem. Lūk, montāžas kvalitāte. Vienam trāpījusi krāsa, otrs nav ‘trāpījis’ kastes ‘šūnā’. Pēc modifikācijas 60Hz pumpa pazudusi!
Taču fāzu invertors – labums tiecas uz 0, plūsma uz 0. Nestrādā. Kevins 15 sekunžu laikā aprēķina tā darba frekvenci: 18..22Hz. Tātad, kastē F3 bija ap 60Hz, bet ports uz 25? Kas tas par murgu?

Labā ziņa: ports sastāv no 2 daļām, tās var atdalīt. Kā ports salīmēts – lūk, attēls.Pēc porta ‘noīsināšanas’ tas atdzīvojās – parādījās gan akustiskais labums, gan apakšējās darba frekvences (30..40hz). Jāpiebilst gan, ka, lai arī pēc filtra pārbūves spoļu kopējais Re tika samazināts, tas vēl joprojām ir augsts: ap 0.8Ohm. precīzākam, labāk kontrolētam basam būtu/būs jāmaina basa filtra spoles. Tā – jau nākošā pārbūve (ja skandu saimnieks uzskatīs to par nepieciešamu).

Protams, atsevišķa tēma – porta diametrs. Lai arī ārpusē tas ir ‘flared’ – piedodiet, 5cm.. nu, tas NAV nopietni un korekti. Pie lielākām jaudām, protams, parādās pieskaņa (labi redzama ar mikrofonu portā).

Domas šajā sakarībā:

a) Ķīnas viltojums? Diez vai. Skaļruņi ļoti kvalitatīvi (pēc AFR un THD mērījumiem), kastes (koka konstrukcija) līmenī, šūnu iekšējais karkass, visur šiltītes, model nosaukumi (arī uz platēm, izkodināti), atsauces uz firmu, porta izmērs, skaļruņu grozu nianses – sakrīt ar oriģinālu bildēm;
b) Sajauktas plates? Nevar būt – uz platēm iekodināts model nosaukums, turklāt, visur QC uzlīmes ar rokas zīmogu;
c) Kāds kaut ko pārbūvējis? Nē, neviens plates aizticis nebija. Nerunājot par pārlodēšanu. Turklāt, visas detaļas pielīmētas, midu plates spoles – piekniedētas. Ja kas būtu pārkniedēts, pārlodēts, pārlīmēts – uzreiz redzētu. Nekas nebija aiztikts;
d) Citi skaļruņi ielikti? Atkrīt! Midam un basa skaļrunim ir ļoti specifiski, ovāli (sānos apcirpti) grozi. Ar nestandarta stiprinājumu caurumiem un papildus caurumiem dekoratīvo aizsargu fiksācijai.

basa filtrs pēc uzlabojumiem:jaunā dalījuma frekvence būs maksimāli zema: 350Hz.

pārbūve:
mainīta spoles induktivitāte uz 2.5mH
mainīts demferpretestības nomināls un palielināta pieļaujamā jauda (pretestība no 2.7Ohm samazināta uz 0.15Ohm, kalpo vairāk kā fuse kondensatoru baterijas bojājuma gadījumā)
mainīts filtra kondensatoru nmināls un tips
nodublēts plates 'drošinātājceliņš'
palielināts V
paaugstināta porta darbības frekvence un labums

Šis bija tikai basu modulis. Turpinājums sekos!


[Šo ierakstu laboja kaspich, 22.08.2011 14:04:25]

--------------------
mana doma ir uz MOSFETIEM taisīt... un kāda klase ir labāka: A vai B, vai tomēr HI-FI???
edgars_edgar

Reģistr.: 25.09.2006
Ieraksti: 1347
Respecto: 2
Iesūtīts 13:48 22.08.2011.

Pirmajā lapā ko google atrada komplekts - 13 000 GBP.
Pisec ...
tels

Reģistr.: 23.05.2010
Ieraksti: 578
Respecto: 1
Iesūtīts 14:23 22.08.2011.

Raksts tiešām interesants, bet Kaspich respecto tev tas neuzlabo

Ja nav noslēpums ar ko tādu dārgoni baro ?

--------------------
Gaļā ir spēks
kaspich

Reģistr.: 20.03.2005
Ieraksti: 12863
Respecto: 1
Iesūtīts 20:14 22.08.2011.

Palēnām pārejam uz midu un tvīteru kasti.
Lūk, mida filtra shēma. Kāds piesakās pamodelēt, parēķināt, kas tur notiek?
Dažas nianses, kurām nevajadzētu jūs mulsināt:
a) Jā, tik tiešām, arī šeit (kā shēmā norādīts) tiek izmantoti elektrolīti;
b) Jā, tik tiešām, paralēlajā slēgumā pretestība ar mazāko nominālu ir mazjaudīgāka kā otra.
B punktā minētās nianses rezultātā 7W pretestība ir degusi. 7W, kas bija LPF basam, ir melnā krāsā, šī ir brūnā – cepusies mazāk. Tā teikt, vēl kādu brītiņu izvilks. Vareni!


kevins

Reģistr.: 10.12.2004
Ieraksti: 7953
Respecto: 28
Iesūtīts 20:25 22.08.2011.Kautkaada shausma tur, bet tas jau bija gaidaams

[Šo ierakstu laboja kevins, 22.08.2011 20:25:31]

--------------------
Tu jau esi tāds ķerras operators, kas pa laikam pieskarās ferrari un tad ilgi diskutē par savām sajūtām un subketīvajiem iespaidiem
kaspich

Reģistr.: 20.03.2005
Ieraksti: 12863
Respecto: 1
Iesūtīts 20:32 22.08.2011.

Lieliski! Ko mēs redzam? Uz 500Hz ir pumpa, uz 2khz ir -10dB, uz 4kHz ir -20dB, salaiduma vietā ar tvīteri – vēl zemāk. Par fāzu lietām ap 500Hz vispār nerunāsim! Es domāju, izmantojot šādu filtru, ir ‘ļoti’ būtiski salāgot spoles vienā plaknē..

Es paskatījos, kā šis filtrs uzvedās no Z viedokļa:Šī bilde veikta pēc tām pretestībām, tieši pie paša ‘filtra’. Kā redzam, uz 600Hz ir ap -6dB papildus kritums, kas pie virknes rezistoriem ap 3 ohm nozīmē – filtrs taisa īso: tā Z ir zem 3 ohm, visa kopējā skandas pretestība šeit krietni zem 6ohm, un lielākā daļa enerģijas aiziet siltumā. Perfekti!

Kādi vēl secinājumi? Pieņemsim, ka mēs izmantojam ļoti labu skaļruni ar jūtību ap 90dB/1m/W (4’’ izmērā stipri virs šī nebūs). Kāda būs skandas jūtība vidējos toņos? 80dB/1m/W? Virs 2khz nebūs pat 80dB/1m/W.

[Šo ierakstu laboja kaspich, 22.08.2011 20:43:49]

--------------------
mana doma ir uz MOSFETIEM taisīt... un kāda klase ir labāka: A vai B, vai tomēr HI-FI???
kevins

Reģistr.: 10.12.2004
Ieraksti: 7953
Respecto: 28
Iesūtīts 20:35 22.08.2011.

tik tupu filtru mans veel nav redzeejis, it iipashi, ja mids jaakrosee pie 5K vai augstaak

--------------------
Tu jau esi tāds ķerras operators, kas pa laikam pieskarās ferrari un tad ilgi diskutē par savām sajūtām un subketīvajiem iespaidiem
kaspich

Reģistr.: 20.03.2005
Ieraksti: 12863
Respecto: 1
Iesūtīts 20:57 22.08.2011.

Lūk elektriskā līkne jaunajam filtram:

Bez Z korekcijas bija pumpa uz/ap 5kHz, skanējums bija manāmi griezīgs.
5min, papildus RC ķēde, un bilde/skaņa jau pavisam cita!
Protams, ka skaļrunis tika mērīts akustiski – nekādus būtiskus artifaktus darba diapazonā pamanīt neizdevās (dēļ kā būtiski: 5..6dB un vairāk būtu jāmodificē filtri).HPF labums (tas arī bildē redzams) ir zem 0.7, bet toties fāzu līknei jābūt maigākai, maskējošam signālam – ‘jāvelk’ zemāk.

Pārejam pie tvītera joslas. Šeit nekādu pārsteigumu: 3.kārta, standarta nomināli, protams, Z korekcijas nav. Jokainā interference (kritums AFR līdz pat -10..15..20dB) ap 8kHz uzrodas, tiklīdz uzliek tvītera boksa ‘vāciņu’. Pat ne sietiņu, tas rada daudz mazāk problēmu.
Ražotājs nav ņēmis vērā tādu sīkumu, kā atstarošanās boksa priekšpusē..
Situācija tiek risināta ar 2gab. demfējošiem gredzeniem.AFR izskats pēc tvītera upgreida. Midbasa, apakšējo vidu joslu lūgums neskatīt – tur ir telpas ietekme. Mērīts tika tiši mida/tvītera salaidums un tvītera 8kHz problēma.
attālums ap 1..15.m, nedaudz nost no ass (15..25grādi horizontālā plaknē). uz ass ir neliela pārkompensācija (AFR kāpums) virs 12..15kHz, kas nebūt neizklausās griezīgi. AFR kritums pašās augšās vs nobīde no ass - vienmērīgs, lēzens.

[Šo ierakstu laboja kaspich, 22.08.2011 21:19:10]

--------------------
mana doma ir uz MOSFETIEM taisīt... un kāda klase ir labāka: A vai B, vai tomēr HI-FI???
kevins

Reģistr.: 10.12.2004
Ieraksti: 7953
Respecto: 28
Iesūtīts 21:02 22.08.2011.

4K par augstu pumpa[ cik saprotu, ar RC jau nonjemts ? ] . Kur meeriijumi ar bass/ mid ? Gruuti tajaa 18db/ ruutinja saprast, kur ir -6dB punkts, neizskataas gluzhi 350 bet zemaak...

--------------------
Tu jau esi tāds ķerras operators, kas pa laikam pieskarās ferrari un tad ilgi diskutē par savām sajūtām un subketīvajiem iespaidiem
kevins

Reģistr.: 10.12.2004
Ieraksti: 7953
Respecto: 28
Iesūtīts 21:16 22.08.2011.

man jautaajums , kaa tie vates gredzeni atsaucas uz virziendarbiibu ? laikam jau diezko pa labu nenaak, bet varbuut arii nemaz vairaak pa 90-120deg nevajag ... Vnk tas otrais gredzens bildee taa ne pa teemu pa daudz izskataas ...
PS
1. portu prasaas nedaudz zemaak
2. zem mikrofona prasaas palikt apakshaa spilventinju

[Šo ierakstu laboja kevins, 22.08.2011 21:21:16]

--------------------
Tu jau esi tāds ķerras operators, kas pa laikam pieskarās ferrari un tad ilgi diskutē par savām sajūtām un subketīvajiem iespaidiem
kaspich

Reģistr.: 20.03.2005
Ieraksti: 12863
Respecto: 1
Iesūtīts 21:21 22.08.2011.

virziendarbību nedaudz sašaurina, bet, diemzēl, nav variantu. titāna membrāna ir jāaizsargā, un tas rāmis+siets+vāks taisa 15..20dB režekciju. uz tās fona pāris dB kritums lielā leņķī pret centru - nieks.

--------------------
mana doma ir uz MOSFETIEM taisīt... un kāda klase ir labāka: A vai B, vai tomēr HI-FI???
kaspich

Reģistr.: 20.03.2005
Ieraksti: 12863
Respecto: 1
Iesūtīts 21:54 22.08.2011.šeit bilde vēl PIRMS tvītera upgreida (to atstāju saldajam ēdienam).
110, 220, 440, u.t.t. ir stāvviļņi istabā. galvenais, kam būtu jāpievērš uzmanība - salaiduma vietām.
kā redzam - 250..500Hz un 3..7kHz ir smuki.

porta pienesums ir ap 6dB. dēļ istabas kompresijas 30Hz izskatās virs normas, bet domāju, lielākā telpā (tādā skandas tiks ekspluatētas) reducēsies. turklāt, skandu īpašnieks ir izgatavojis smukus aizbāžņus, ar ko portus likvidēt, un iegūt hifilītisku CE skanējumu.

nobeigumam dažas bildes:viegli brūna, riktīgi brūna un jau melna pretestība un pussprādzis kondensators.

[Šo ierakstu laboja kaspich, 22.08.2011 22:03:41]

--------------------
mana doma ir uz MOSFETIEM taisīt... un kāda klase ir labāka: A vai B, vai tomēr HI-FI???
kevins

Reģistr.: 10.12.2004
Ieraksti: 7953
Respecto: 28
Iesūtīts 21:58 22.08.2011.

jaa, 115/230/460 izskataas peec tipiska griesti/ griida/ meermikjis atstarojuma

--------------------
Tu jau esi tāds ķerras operators, kas pa laikam pieskarās ferrari un tad ilgi diskutē par savām sajūtām un subketīvajiem iespaidiem
TIQA

Reģistr.: 24.03.2009
Ieraksti: 727
Respecto: 3
Iesūtīts 00:58 23.08.2011.

Šis nebūt nav vienīgais produkts, kuru tirgo kā hayendu par labi daudz naudiņām. diemžēl, bet lielākā daļa ir ar šādām lažām. laiku atpakaļ sanāca redzēt, kas sadarīts STUDIJAS moņos, lai dabūtu taisnu āčh. arī antilōpes kartes ir labas lietas redzamas.

--------------------
izskataas ka jums tajaa pljavaa ir gaajis kaa seriaalaa "hameljonu rotaljas" (C) gunča
kevins

Reģistr.: 10.12.2004
Ieraksti: 7953
Respecto: 28
Iesūtīts 07:55 23.08.2011.

TIQA- sadariit jau var jebko, galvenais lai faaze neaizgriezhaas pa 600 graadiem
Redzi, te jau ir savaadaak. Skatoties uz filtru, izmantotajaam detaljaam, nominaaliem, paarnjem vnk shausmas. Atbisltoshi skaljrunjiem un veselajam sapraatam te neatbilst NEKAS. Midam pat nav korekts ne LPF ne HPF, ir tikai korekcijas eq kjeedes ... Pischikam HIEND kastee izmantots Bennic leetaas MT seerijas poliesters.... par elektroliitiem midam/ basam nemaz nerunaajot ... Turklaat taa aizbaaztaa kaste ar porolona kluchiem --- nu taa ir vnk njirgaashanaas par cilveekiem, kas taadu kasti nopeerk un klausaas ...
Es savaam kasteem paarurbu metaala rezhgji ar domu samazinaat zaagjiiti augshinju diapazonaa no 2dB liidz 1dB, bet te razhotaajs atljaujaas palaist garaam taadu siikumu kaa -15dB atstarojumu .... tas tachu ir vaajpraats ...

[Šo ierakstu laboja kevins, 23.08.2011 07:57:06]

--------------------
Tu jau esi tāds ķerras operators, kas pa laikam pieskarās ferrari un tad ilgi diskutē par savām sajūtām un subketīvajiem iespaidiem
Jauna tēma
Atbildēt
  
Balsošana
Vai Jums "Patreiz online"

Rāda tikai Jūs (kiwi, salabo!)
Rāda arī citus


Galerija

MA pirts 01/11/2008
Visas galerijas

Sludinājumi
Visi sludinajumi...

Vortāla ielāde aizņēma 0.0291 sekundes.