MobileAudio.lv!


Sadaļas


Diskusijas
Pēdējās 10 ziņas

Lietotāji
Reģistrācija:
Lietotājs:
Parole:
Aizmirsi paroli?

  
Galvenā
Raksti
Čats
Diskusijas
Sludinājumi
Galerija
Profils
Pēdējie 10 raksti.

ALPINE CDA9833R un CDA9835R regulēšanas iespējas

Par šo aparātu (9835) jau rakstījām. Daudzi ir sapriecājušies par tajos iebūvētajām plašajām regulēšanas iespējām, it sevišķi laika kavējumiem uz visiem 6 kanāliem (lineārajām izejām, vai visām 4 iebūvētā pastiprinātāja izejām), kā arī iebūvētajiem aktīvajiem filtriem uz šiem kanāliem. Ar laika kavējumiem viss ir skaidrs, tur nekādas viltības nevar būt. Bet ar filtriem jau ir savādāk.

Sākumā visi sapriecājas, ka nu tik dalīs joslas trīskomponentu akustikai utml. Bet viss nemaz nav tik rožaini. Tāpēc mēģināšu apstāstīt, ko tad īsti, ar šajos aparātos iebūvētajiem filtriem, var izdarīt.
Šajos aparātos ir divi filtru režīmi - 2way (2joslu) un 3way (3joslu).

Sāksim ar 2joslu režīmu. Skatāmies tabulu no lietotāja instrukcijas.

Dalījuma frekvence
(solis 1/3oct)

Stāvums

HPF

LPF

HPF

LPF

Zemo frekvenču skaļrunis

-----

20Hz-200Hz

-----

FLAT, 6, 12, 18, 24 dB/oct

Aizmugurējie augstfrekvenču skaļruņi

20Hz-200Hz

-----

FLAT, 6, 12, 18, 24 dB/oct

-----

Priekšējie augstfrekvenču skaļruņi

20Hz-200Hz

-----

FLAT, 6, 12, 18, 24 dB/oct

-----

Sākam lasīt tabulu no augšas un tur jau uzreiz izlasām, ka dalījuma frekvence regulējas diskrēti, ar 1/3oct soli. Līdz ar to nevarēsim ieregulēt dalījuma frekvenci, kādi vien vēlamies atvēlētajā diapazonā, bet būs jāizvēlas no frekvenču rindas, kāda visvairāk der.
Šim režīmam galvenais pielietojums ir sistēmā, kur no "galvas" darbojas priekšējā un aizmugurējā akustika, kas strādā vai nu pilnā joslā, vai arī tai ir nogrieztas zemākās frekvences joslā no 20-200Hz. Tas nozīmē, ka nebūs vairs jāmoka priekšējie 10cm (kas ir plāsi izplatīts standarts priekšā jau no rūpnīcas) skaļruņi ar basiem, jo šādi skaļruņi parasti normāli sāk skanēt no 150-200Hz. Ja uzliktu stāvumu 24dB/oct, tad arī no 100Hz. Arī tik iemīļotajām 6x9 collu elipsēm aizmugurē varēsim noņemt pašus zemākos basus, jo arī tās nemaz tik ļoti tos nemīl. Lai gan parasti šie skaļruņi tiek nežēlīgi mocīti ar visādiem "bass boostiem" un "loudiem". Sabvūferu šajā režīmā var pieslēgt tikai caur lineāro izeju. Līdz ar to būs nepieciešams vai nu aktīvais sabs, vai atsevišķs zemo frekvenču skaļrunis atbilstošā akustiskā noformējumā komplektā ar skaļruņa spējām atbilstošu pastiprinātāju. Ja mēs uz katru kanālu liekam atsevišķu pastiprinātāju, tad faktiski "galvā" iebūvētie filtri ir lieki, jo pastiprinātājos iebūvētajiem filtriem bieži vien ir plašāks regulēšanas diapazons. Vienīgi, ka "galvā" iebūvētajiem filtriem var mainīt nogriešanas stāvumu.

3 joslu režīms

Dalījuma frekvence
(solis 1/3oct)

Stāvums

HPF

LPF

HPF

LPF

Zemo frekvenču skaļrunis

-----

20Hz-200Hz

-----

FLAT, 6, 12, 18, 24 dB/oct

Midbasu skaļrunis

20Hz-200Hz

20Hz-20kHz

FLAT, 6, 12, 18, 24 dB/oct

FLAT, 6, 12, 18, 24 dB/oct

Augsto frekvenču skaļruņi

1kHz-20kHz

-----

FLAT, 6, 12, 18, 24 dB/oct

-----

Šis režīms atklāj šī aparāta galveno pielietojuma jomu - 2komponentu priekšējā akustika un sabvūfers. Sabvūferam, tāpat kā iepriekšējā režīmā vajadzēs savu atsevišķu pastiprinātāju, bet frontālo akustiku jau var darbināt no iebūvēta pastiprinātāja, pie tam, pīkstuļus no priekšējiem kanāliem, basiniekus no aizmugurējiem. Lai gan arī šoreiz ne bez mīnusiem. Iepriekš jau minējām, ka dalījuma frekvenci var mainīt diskrēti ar 1/3oct soli. Šis faktors atkal neļaus izvēlēties labāko no dalījuma frekvencēm starp pīkstuli un midbasu. Šajā joslā 1/3oct sanāk jau ļoti rupjš dalījums, t.i. sekojošas frekvences - 1; 1,2; 1,6; 2; 2,5; 3,2; 4; 5; 6,3kHz. Līdz ar to atkal jāsāk domāt, vai labāk nav paņemt pastiprinātāju ar plaša regulēšanas diapazona iebūvētajiem filtriem, jo tos var regulēt plūstoši. Vienīgi nogriešanas stāvums tiem parasti ir 12dB/oct. Katrā gadījumā līdz atsevišķam pastiprinātājam ar laiku tik un tā nonāks.

Šajā režīmā ir iespējams vēl viens viltīgs slēgums, gadījumam, ja sistēmu komplektējat pakāpeniski, kas ir bieža prakse. Un tas ir, var arī pieslēgt frontālo akustiku un sabvūferu pie "galvā" iebūvētā pastiprinātāja. Pie priekšējiem kanāliem protams slēdzam frontālo akustiku. Filtru jāieslēdz FLAT režīmā, t.i. to jāatslēdz. Varbūt var arī uzlikt 1000Hz HPF ar 6dB/oct stāvumu, ja ir kaut kāda kaprīza frontālā akustika. Pie aizmugurējiem kanāliem, protams slēdzam divspoļu (tikai 2x4omi) sabu. Un te jau mums filtri ļauj viņu ierobežot joslā no 20Hz līdz pat 20kHz, lai gan pietiks ar diapazonu no 20Hz līdz kādiem 100Hz.

Ja runājam par 3komponentu akustiku un sabvūferu, tad jāsaka, ka "galvā" iebūvētie filtri šādam režīmam ir vismazāk piemēroti, tos var lietot tikai kombinācijā ar kādu citu aktīvo filtru, pasīvajiem filtriem vai arī pastiprinātājos iebūvētajiem filtriem.
Vismazāk šādai sistēmai der 2joslu režīms, jo tajā ar iebūvētajiem filtriem var nodalīt tikai sabvūferu no pārējās akustikas. Varētu jau arī 200Hz dalījumu likt starp difuzora tipa vidējo frekvenču skaļruni un basinieka/sabvūfera diapazonu, tikai tad midbasa un sabvūfer pastiprinātājs/-i jādarbina no vienas lineārās izejas, kas neļaus vairs tiem uzlikt laika kavējumus.
3joslu režīmā arī nevar izdarīt neko vairāk. Ja nu vienīgi mēs dalām basinieku ar vidinieku pie 1000Hz. Mēs pat tad varam darbināt frontālo akustiku no "galvā" iebūvētā pastprinātāja - basinieki no aizmugurējiem kanāliem, vidinieki un pīkstuļi caur pasīvo filtru no priekšējiem kanāliem. Mēs gan tad daudz zaudējam, jo kupoltipa vidinieki, ja ar tiem godīgi apietas, var sākt strādāt jau pat no 400Hz.

Secinājumi. Šajos aparātos iebūvētie filtri vislabāk derēs frekvenču sadalīšanai sistēmā, kas sastāvēs no sabvūfera un 2koponentu frontālās akustikas, ar nosacījumu, ka frontālās akustikas komponentes tiks īpaši piemeklētas izejot no iespējamo dalījuma frekvenču diskrētuma, t.i. īpaša uzmanība jāpievērš pīkstuļa rezonanses frekvencei.

juriz

Iesūtīja juriz, 2004-09-27 10:46:22 (apskatīts: 24421 reizes).

Komentāri par šo rakstu: Atslegti
  
Balsošana
Vai Jums "Patreiz online"

Rāda tikai Jūs (kiwi, salabo!)
Rāda arī citus


Galerija

MA pirts 01/11/2008
Visas galerijas

Sludinājumi
Visi sludinajumi...

Vortāla ielāde aizņēma 0.0635 sekundes.